Spotkanie otwarte: Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach w terapii i coachingu

Jeśli coś działa – rób tego więcej! Jeśli coś nie działa – zrób to inaczej!

Zapraszamy na spotkanie otwarte w Pracowni we wtorek 15 listopada 2016 o godzinie 17. Naszym gościem będzie Beata Dąbrowska, która opowie o Podjeściu skoncentrowanym na Rozwiązaniach.

Na spotkaniu przedstawione zostaną założenia Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i z niej wywodzące się Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach (PSR). Jest to model, który kładzie największy nacisk na wykorzystanie tego, co „zdrowe” w klientach/pacjentach oraz ich kompetencji, potencjale i zaradności. Jest to model systemowy, zorientowany na cel. Koncentruje się na współpracy z klientem w celu znalezienia rozwiązania. TSR/PSR opiera się na założeniu, że zrozumienie źródła i pochodzenia problemu nie jest jedyną drogą do jego rozwiązania. Rozpoznanie, jakie są prawdziwe oczekiwania klienta, jest kluczowym elementem w wypracowaniu skutecznego wsparcia.

Podejście pomaga konstruować cele klienta, znajdować jego zasoby, uważnie słuchać, wyszukiwać wyjątki od sytuacji problemowych, zadawać pytania skoncentrowane na rozwiązania, wzmacniać zmiany poprzez pozytywną informację zwrotną, towarzyszyć klientowi przy realizacji jego celów poprzez skalowanie postępów. Umożliwia ono prawdziwą współpracę z klientem oraz budowę skutecznego sojuszu na rzecz zmian. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach propagowane i stosowane jest w krajach europejskich, USA i Australii zarówno w placówkach medycznych, pomocy społecznej, oświatowych jak i w działalności biznesowej – w zarządzaniu, poradnictwie specjalistycznym, superwizji i coachingu – jako niezwykle skuteczne narzędzie pracy.

Podczas listopadowego spotkania uczestnicy poznają założenia PSR oraz poćwiczą stosowanie podejścia w terapii i coachingu w trakcie zajęć warsztatowych, poprzez wykorzystanie niektórych narzędzi i technik PSR.

Beata Dąbrowska – socjolog, terapeuta i trener Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, psychoterapeuta, trener-superwizor Wideotreningu Komunikacji (VIT), wykładowca uniwersytecki UJ, autor, redaktor, współredaktor kilkunastu wydawnictw, pracownik etatowy Maltańskiego Centrum Pomocy Rodzinie (terapeuta rodzinny) oraz pracownik Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku w Krakowie (terapia rodzin i par). Ma 5-cio letnie doświadczenie na stanowisku managera i dyrektora, od 2003 r. prowadzi własną firmę: Centrum Metodyczno – Szkoleniowe BOSSTON oraz gabinet psychoterapii (terapia indywidualna dorosłych i młodzieży). Specjalizuje się w prowadzeniu superwizji dla pracowników pomocy społecznej, edukacji i służby zdrowia oraz coachingu, warsztatów i szkoleń z zakresu TRS, komunikacji interpersonalnej, twórczego rozwiazywania problemów, zarządzania dla pracowników sektora publicznego i prywatnego, w kraju i za granicą. Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Prywatnie mama dwójki dorosłych dzieci, żona, miłośniczka innych ludzi, ale też kotów i psów. Kocha muzykę i Nowy Jork. Uwielbia śpiewać i tańczyć z przyjaciółmi. 

 

Photo credit: Foter.com / CC0

Co o tym myślisz?