Psycholog/Psychiatra/Psychoterapeuta – Kto Jest Kim?

Osoby, które nie korzystały wcześniej z tego typu pomocy mają czasem trudność w odróżnieniu – trzech wymienionych w tytule osób. Czasem ludzie pytają mnie, czym te osoby się różnią. Postaram się odpowiedzieć najprościej.

Psycholog

– to osoba która ukończyła studia psychologiczne i posiada tytuł magistra psychologii. Na studiach uniwersyteckich poznała wiele teorii na temat funkcjonowania psychiki. Psychologowie zajmują się różnymi obszarami wiedzy – wielu zajmuje się badaniami naukowymi, psychologią marketingu, zarządzania, pracy, itd. Tylko niektórzy psychologowie zajmują się psychoterapią lub inną pomocą psychologiczną. Wizyta u psychologa może mieć na celu diagnozę poziomu inteligencji, badania zdolności do pracy jako zawodowy kierowca, lub otrzymanie porady.

Psychiatra

– to lekarz – osoba, która ukończyła studia medyczne, ze specjalizacją z psychiatrii. Z racji swego przygotowania zawodowego zajmuje się przede wszystkim pomocą farmakologiczną. To znaczy, że przepisuje leki usuwające lub łagodzące objawy różnego typu zaburzeń psychicznych. Niektórzy psychiatrzy specjalizują się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Część psychiatrów jest również psychoterapeutami.

Psychoterapeuta

– może nim być psycholog, psychiatra, a także ktoś z innym wykształceniem akademickim – to człowiek, który zajmuje się psychoterapią – najkrócej mówiąc leczeniem przez rozmowę.  Psychoterapeuci przechodzą wieloletnie szkolenie praktyczne podczas którego uczą się słuchać, rozumieć, budować porozumienie z osobami cierpiącymi. Więcej o tym, czy jest psychoterapia można przeczytać tutaj.

Photo credit: Brigadier Chastity Crispbread via Scandinavian / CC BY-NC-SA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *