Formy pomocy psychologicznej

Różne osoby w różnych momentach życia potrzebują różnych form pomocy. Poniżej opisuję krótko niektóre formy pomocy. psychoterapia indywidualna Psychoterapia to forma profesjonalnej pomocy osobom cierpiącym z powodu różnego typu trudności psychicznych – objawów lękowych, psychosomatycznych, trudności w relacjach z ludźmi, zaburzeń osobowości, itp. Psychoterapia opiera się na stabilnej, bezpiecznej, szczerej relacji z terapeutą w której pacjent ma szansę pogłębić rozumienie samego siebie i budować nowe sposoby funkcjonowania.

Pomoc psychologiczna (wsparcie/counselling/coaching). Nie trzeba być chorym, by korzystać z pomocy psychologa. Nie trzeba mieć objawów nerwicy czy zaburzeń osobowości, by borykać się z różnymi trudnościami natury psychicznej. W życiu aż nazbyt często stajemy wobec wyzwań które nadwyrężają naszą zdolność do radzenia sobie. Wyzwania, które stawia przed nami życie, wymagają niejednokrotnie poważnej zmiany w sposobie funkcjonowania. Wtedy przydaje się właśnie pomoc psychologiczna (ang. counselling) – pozwala lepiej zrozumieć swoją sytuację i podjąć odpowiednie kroki by jej sprostać.

Terapia par. Życie w związku z drugą bliską osobą bywa wyzwaniem. Dwoje ludzi z dwóch różnych światów buduje wspólny świat. Czasem mimo najlepszych chęci okazuje się to niezwykle trudne a partnerzy przeżywają intensywny zawód i poczucie krzywdy. W takich sytuacjach pomocna jest terapia par – rozmowa pozwalająca przekroczyć wzajemne obwinianie i przywrócić satysfakcję z bycia razem.

Photo credit: pat00139 via Chairs Hunt / CC BY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *